новости конференци€ оргкомитет тезисы программа оргвзнос спонсоры труды черноголовка гостиница спонсоры

Organizing Committees

Symposium Organizing Committee

            
           Co-Chairmen
Alex Ignatiev University of Houston (Ignatiev@uh.edu)
Anatoly Vyatkin Institute of Microelectronics Technology, Chernogolovka (Vyatkin@iptm.ru)
Oleg Pchelyakov Institute of Semiconductor Physics, Novosibirsk (pch@isp.nsc.ru)
           Members
George Abby Rice University, Houston
Wade Adams Rice University, Houston
Zhores Alferov Russian Academy of Science, St.-Petersburg
Viacheslav Andreev Ioffe Physico-Technical Institute, St.-Petersburg
Alexander Aseev Siberian Branch of Russian Academy of Science, Novosibirsk
Sergei Avdeev Russian Space Agency, Moscow
Sheila Bailey NASA Glenn Research Center, Cleveland, OH
Nuraly Bekturganov Kazakhstan National Science and Technology Holding SAMGHAU
Larry Bell University of Houston
Gennadiy Belyakov Reshetnev Siberian State Aerospace University, Krasnoyarsk
Vasily Fomin Siberian Branch of Russian Academy of Science, Novosibirsk
Alexandre Freundlich University of Houston
Mohamed Henini University of Nottingham, United Kingdom
Alexander Ivanov TSNIIMASH, Korolev
Ivan Ivonin Tomsk State University
Dmitry Khokhlov Lomonosov Moscow State University
Peter S. Kop'ev Ioffe Physico-Technical Institute, St.-Petersburg
Sergei Krikalev Gagarin Cosmonaut Training Center, Star City
Nikolay Kushnarev Open joint-stock company Transnational R&D holding "Promtrastinvest"
William Larsen NASA Ц Kennedy Space Center, FL
Alexander Losyukov RUSNANO, Moscow
John Mankins Managed Energy Technologies
Samson Milshtein University of Massachusetts
Alexander Orlikovsky Institute of Physics and Technology, Moscow
Unil Perera Georgia State University
Ryne Rafaelle National Renewable Energy Laboratory, Golden, CO
Roald Sagdeev University of Maryland
Jerry Sanders NASA Ц Johnson Space Center, Houston
Ronald Sega Colorado State University
Vladimir Skorodelov NPO "MOLNIYA", Moscow
Serekbol Tokmoldin Kazakhstan Institute of Physics and Technology
Valery Vladimirov Krasnoyarsk Scientific Center
Anvar Zakhidov University of Texas-Dallas

Program Committee in Novosibirsk:

Oleg Pchelyakov
Alexander Nikiforov
Larisa Ilina
Alexander Kalameytsev
Edvard Skubnevsky

Local Arrangements and Program Committee in Chernogolovka/Moscow:

Anatoly Vyatkin Deputy director of the Institute of Microelectronics Technology RAS
Alexander Orlikovsky Director of the Institute of Physics and Technology RAS
Dmitry Khokhlov Lomonosov Moscow State University
Nikolai Yarykin Institute of Microelectronics Technology RAS

Program Committee in Houston:

Alex Ignatiev Director of the Center for Advanced Materials at the University of Houston
Sophya Tabarovsky Member of the City of Houston Mayor's International Affairs & Development Council

Contacts:  

Abstracts, program: e-mail: nikif@isp.nsc.ru  (Dr. Nikiforov)  phone: +7 (383) 333-3502  (Prof. Pchelyakov)   in Novosibirsk
Preliminary registration, accommodation: e-mail: NES-2011@iptm.ru (Dr. Yarykin)       phone: +7 (49652) 44075 (Prof. Vyatkin)  fax: +7 (49652) 44225   in Chernogolovka